Ile potrzebuję drewna na ogrzanie domu?
Drewno zaliczane jest do grona popularniejszych odnawialnych surowców grzewczych. Jest nieuciążliwe dla ludzi i środowiska, a przy tym każdy może bez większych trudności je nabyć. Ogrzewanie domu drewnem może być bardzo opłacalne pod warunkiem, że będzie ono odpowiednio przygotowywane zanim trafi do pieca. W efektywnym ogrzewaniu duże znaczenie ma wilgotność drewna, która powinna zostać obniżona do 20%, aby nadawało się ono do spalenia. Gdy do pieca trafi zbyt mokre drewno produktem ubocznym spalania będzie emitowany do środowiska dym i przykry zapach, a przy tym samo palenie drewnem będzie wydawać się nieekonomiczne.
Do tej pory drewno było materiałem opałowym wykorzystywanym głównie do zasilania pieców węglowych oraz kominków tradycyjnych, obecnie coraz częściej trafia też do kominków z płaszczem wodnym. Jest to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy chcą na ogrzewaniu nieco zaoszczędzić.
Kominek z płaszczem wodnym, a piece na drewno
Kominek z płaszczem wodnym to doskonała alternatywa dla kotła na drewno z dwóch powodów: po pierwsze – nie trzeba dla niego wygospodarowywać specjalnego miejsca w kotłowni, po drugie – może pełnić rolę głównej atrakcji salonu, która jest marzeniem wielu z nas. Wspomniany kominek podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania, przy pomocy odpowiedniego wkładu kominkowego wyposażonego w wymiennik ciepła umożliwiający tenże proces. Trzeba też zaznaczyć, że tradycyjny kominek na drewno zazwyczaj dostarcza zbyt duże ilości ciepła w jednym pomieszczeniu, nierozprowadzone do pozostałych części mieszkania równoznaczne jest z marnowaniem energii. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku kominka z płaszczem wodnym.
Drewno kominkowe, a drewno opałowe
Jeśli jesteś właścicielem kominka musisz zdawać sobie sprawę z tego, że drewno kominkowe to nie to samo co drewno opałowe. Drewno kominkowe jest szczególnym rodzajem tego drugiego, przeznaczonym do palenia w kominkach (dobrej jakości drewno kominkowe z buku, jesionu i graba znajdziesz tutaj: http://tartakbiele.pl/tartak-oferta/drewno-kominkowe/). Piece na drewno przyjmą wszystko – rozdrobnione drewno, korę, trociny, a nawet wióry, gdy kominek powinien być zasilany starannie wyselekcjonowanym drewnem.
Właściciele kominków powinni wybierać drewno różnych gatunków drzew liściastych, ze względu na dużą gęstość oraz brak żywicy, której obecność prowadzi do zanieczyszczenia kominka. Drzewa liściaste możemy podzielić na twarde i miękkie, pierwszy rodzaj ma większą wartość opałową. Jest to jedna z najistotniejszych informacji, jaką powinien znać amator palenia w kominku. Wartość opałowa uzależniona jest nie tylko od gatunku drewna, ale też od jego wilgotności. Drewno niesezonowane i mokre nie będzie w żadnym stopniu wartościowe, zatem potwierdza się to co zostało już wcześniej powiedziane – jeśli materiał grzewczy nie będzie poprawnie przygotowywany i składowany, pieniądze w niego zainwestowane kolokwialnie mówiąc pójdą z dymem, a w domu będzie ciepło tylko przez krótką chwilę.
Ile potrzebuję drewna do ogrzewania domku w sezonie?
W obliczaniu ilości drewna niezbędnego na sezon grzewczy niezbędne będzie określenie powierzchni domu. Istotny też jest rok powstania budynku i jakość ocieplenia. Nie jest tajemnicą, że budynki przedwojenne, wzniesione przed 1970 rokiem i w latach ‘70 lub ‘80 raczej nie są ocieplone. Tak samo budynki powstałe w latach 2000-2010 i później będą mieć dużo lepsze ocieplenie, aniżeli obiekty wybudowane w latach ‘90. Wielu z nas zatem nurtuje pytanie: ile potrzebuję drewna na zimę? Mając na uwadze, że sezon grzewczy trwa średnio pół roku, a nasz kominek będzie pracował około 12 godzin na dobę średnie zapotrzebowanie na drewno wynosi odpowiednio 45 kg na m3 powierzchni dla budynków przedwojennych, 30 kg na m3 dla wzniesionych przed 1970 r. i 23 kg na m3 dla powstałych w latach ‘70 lub ‘80. Kominki w obiektach wybudowanych przed 1990 r. i w latach 90’ wykazują zapotrzebowanie na około 16 kg na m3 drewna, a najnowocześniejsze jeszcze mniej: wzniesione w latach 2000-2010 14 kg na m3, po roku 2010 w zależności od grubości warstwy styropianu zastosowanego do ocieplenia od 9 do 11 kg drewna na m3 powierzchni. Jak widać ogrzewanie domku drewnem jest bardziej ekonomiczne, gdy budynek mieszkalny jest lepiej ocieplony.
Jaki jest koszt ogrzewania domku drewnem?
Znając cenę drewna i średnie zapotrzebowanie na nie koszt ogrzewania domku drewnem można bardzo łatwo obliczyć. Przy założeniu, że za 1 m3 drewna przyjdzie nam zapłacić od 110 do 160 złotych, sumaryczny koszt ogrzewania mieszkania zamknie się w przedziale 1300 – 2400 złotych. Co prawda zróżnicowanie cenowe jest dosyć duże, mimo wszystko jednak ogrzewanie domu przy wykorzystaniu kominka z płaszczem wodnym jest dosyć atrakcyjnym i przede wszystkim ekonomicznym rozwiązaniem, a sam kominek stanowi sporą konkurencję dla tradycyjnego pieca.